Beton w domu

Większości z nas beton kojarzy się zapewne wyłącznie z surowym materiałem konstrukcyjnym niemającym żadnych walorów dekoracyjnych. Tymczasem wcale nie musi tak być. Odpowiednio obrobione powierzchnie betonowe potrafią zapewnić niesamowity wygląd wnętrza.

Stereotypowo myśląc beton, widzimy przed oczami plac budowy z niewykończonym jeszcze budynkiem. Absolutnie nie wyobrażamy sobie, że surowy, nieotynkowany, a nie niepomalowany beton mógłby znaleźć się w naszym salonie, kuchni czy łazience. Zazwyczaj powierzchnie betonowe pełniące funkcje dekoracyjne nie są tym samym, co obserwujemy podczas prac konstrukcyjnych. Beton dekoracyjny jest przeważnie szlifowany celem uzyskania gładkiej, nieco połyskliwej powierzchni. Beton wcale nie musi być też szary – dostępne są mieszanki w kolorach czarnym i białym.

betonNaturalnym środowiskiem betonowych dekoracji są minimalistyczne, nowoczesne wnętrza. Nie muszą być one jednak zimne i surowe. Poprzez umiejętnie dobrane dodatki, czy oświetlenie możemy całkowicie odmienić charakter takiego wnętrza. Z betonem idealnie komponuje się jasne, nieobrobione drewno oraz białe tekstylia. Jeżeli jednak chcemy uzyskać efekt surowego zimna – proponujemy zestawić beton z elementami szklanymi i stalowymi.

Decydując się na zastosowanie betonowych dekoracji w naszym wnętrzu możemy wybrać jedne z dwóch wariantów. W pierwszej sytuacji po prostu pozostawiamy widoczne elementu konstrukcyjne budynku. Obrabiamy je tak jak typowy beton dekoracyjny, szlifując, aby nadać im specyficzny połysk. W drugim przypadku możemy zdecydować się na typowo dekoracyjne elementy wykonane z betonu. Dostępny jest szeroki wybór płyt betonowych, zarówno w formie całych bloków betonu jak i mniejszych – mających formę fliz.

Dla tych, którzy mimo wszystko nie są przekonani do zimnego, surowego betonu, ale jednak chcieliby spróbować dodać do swojego wnętrza trochę wyglądających jak beton akcentów pozostają imitacje betonu. W sklepach budowlanych i wykończeniowych dostaniemy szeroki asortyment produktów imitujących wygląd i strukturę betonu, takich jak kafelki czy tynk.

Udostępnij

Dodaj komentarz

*

captcha *