Budowa ściany działowej z luksferów

Ściany z luksferów to niezwykle modne i praktyczne rozwiązanie architektoniczne. Zobacz jak zbudować ją samodzielnie.

Luksfery to nic innego jak po prostu szklane pustaki. Początkowo stosowane były głównie ze względów praktycznych, aby rozjaśnić ciemnie pomieszczenia, dziś dodatkowo są doskonałym elementem dekoracyjnym.

Wykonanie takiej ściany wymaga od nas zaangażowania, jednak nie jest to trudne zadanie. Wystarczy jedynie pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym praca przebiegnie bezproblemowo i osiągnięcie pożądane efekty.

W pierwszej kolejności należy przygotować podłoże przez zagruntowanie. Następnie przystępujemy do wykonania ramy, która ułatwi nam układanie pustaków i wypełniamy ją elastyczną zaprawą klejącą. Podstawę, na której będziemy układać luksfery tworzymy z krzyżyków dystansowych.

Pionowe spoiny między pustakami wypełniamy również elastyczną zaprawą, a w przestrzeniach między luksferami montujemy krzyżyki dystansowe, który umożliwią utrzymanie pionu i właściwych odległości między elementami naszej konstrukcji. Nie zapominajmy jednak, aby po ułożeniu każdej warstwy sprawdzić poziom przy użyciu poziomicy!

W celu zapewnienia stabilizacji pustaków w pionie należy zamontować zbrojenie, np. za pomocą prętów zbrojących, które umieszcza się w wolnych przestrzeniach między pustakami, wciskając je w zaprawę naprzemiennie po wewnętrznej i zewnętrznej stronie pustaków.

W sytuacji gdy budowana przez ścianka działowa z luksferów ma być fragmentem ściany, musimy wypełnić wolne przestrzenie pianką montażowe, a ubytki między krawędzią pustaków a ścianą uzupełniamy gładzią gipsową.

Ostatnim etapem jest wypełnienie spoin między pustakami zaprawą fugową po wcześniejszym usunięciu krzyżyków dystansowych.

Udostępnij

Dodaj komentarz

*

captcha *