Jak nakładać tynk japoński?

Znudziły się Wam tradycyjne, gładkie ściany? Mamy dla Was świetną alternatywę, która odmieni Wasze wnętrza. Zobaczcie, jak nakładać tynk japoński!

Tynk japoński to dekoracyjny materiał wykończeniowy nakładany na powierzchnie ścian lub sufitów. Jest nie tylko efektowny, ale i bardzo funkcjonalny. Świetnie bowiem nadaje się do maskowania wszelkich nierówności. Nakładanie tynku japońskiego należy rozpocząć od przygotowania powierzchni. Należy ją dokładnie oczyścić z kurzu, tłustych plam, farby kredowej lub pozostałości po usuniętej tapecie. Krok ten można jednak pominąć w przypadku ścian gipsowo-kartonowych. Warto jednak pamiętać aby wszelkie stalowe elementy, narażone na rdzewienie, zabezpieczyć farbą antykorozyjną.

Zanim zaczniemy nanosić tynk, ściany i sufity muszą zostać uprzednio pokryte specjalną bazą pokładową przeznaczoną pod materiał wykończeniowy. Preparat ten wyrówna chłonność podłoża i dodatkowo rozjaśni kolor ściany. Dopiero tak przygotowana, wysuszona powierzchnia może zostać pokryta tynkiem japońskim.

Aby nanieść materiał wykończeniowy wystarczą nam paca i wałek. Sam tynk rozrabiamy wcześniej z wodą według zaleceń producenta. Packą nakładamy masę i równomiernie rozcieramy na powierzchni, a wałkiem dociskamy tynk. Następnie odczekujemy 48 godzin do momentu aż masa wyschnie.

Teraz już wiecie, że nakładanie tynku japońskiego jest dziecinnie proste. Takie wykończenie, oprócz tego, że jest wspaniałą dekoracją, może być wykorzystywane kilkakrotnie. Wystarczy jedynie zeskrobać nałożoną, zwilżoną wcześniej, warstwę tynku i ponownie rozrobić ją z wodą, tak aby masa uzyskała odpowiednią konsystencję.

Udostępnij

Dodaj komentarz

*

captcha *