Montaż ościeżnicy

Pora wiosenna często sprzyja majsterkowaniu i remontom, aby móc nieco odświeżyć wygląd naszego domu czy mieszkania. Nie zawsze musi wiązać się to z dużymi nakładami finansowymi, gdyż wiele czynności możemy wykonać sami, nie mając przy tym specjalistycznej wiedzy. Tak też jest w przypadku montażu ościeżnicy. Ilość modeli na rynku jest ogromna – zaczynając od koloru, kończąc na rozmiarze. Istotne jest dobranie odpowiedniej ościeżnicy do skrzydła drzwiowego, aby tworzyły harmonijną całość, dlatego należy precyzyjnie zmierzyć otwór drzwiowy. Następnie należy zastanowić się nad wyborem rodzaju ościeżnicy – stała czy regulowana.

Przygotowanie do montażu ościeżnicy.

Ościeżnicę należy montować w pomieszczeniach z wykończonymi podłogami (wykładzina, parkiet) oraz ścianami ( malowanie, tapetowanie) . Nie poleca się montowania ościeżnic na świeżo otynkowanym murze!


narzedzia

Narzędzia, które będą potrzebne do montażu to: poziomica, wiertarka z udarem, przymiar kątowy, wiertło widiowe, kliny drewniane, wkrętak krzyżowy, niskorozprężna pianka montażowa, taśma do zabezpieczenia powierzchni futryny, gwoździki lub silikon do przymocowania drewnianych listew, piłka ręczna do przycinania drewna.

 

 

I etap montażu ościeżnicy.

Na początku należy złożyć wszystkie elementy ościeżnicy w kompletną całość, a następnie zamontować zawiasy w belce bocznej. Te działania dotyczą zarówno ościeżnic stałych jak i regulowanych.

1.W wyfrezowany otwór wkładamy jarzmo zawiasu, następnie w otwory wywiercone w belce wsuwamy zawias zabezpieczając go przed wypadnięciem, dokręcając kluczykiem imbusowym śruby.

2. Następnie należy złożyć główne belki ościeżnicy, zarówno górną jak i boczne. Przy łączeniu belek należy zwrócić uwagę na zachowanie między nimi kątów prostych, w czym pomocny będzie przymiar kątowy.

Przy zamocowaniu listwy progowej zadbaj o to, aby rozstaw belek bocznych przy listwie progowej był identyczny z ich rozstawem pod belką górną.

II etap – montowanie ościeżnicy w otworze drzwiowym.

Przy montowaniu ościeżnicy stałej i regulowanej istotne jest dobre ustawienie poziomu belki górnej, następnie pionów belek bocznych.

1. Unieruchom i zabezpiecz ościeżnicę uchwytem montażowym przed wypadnięciem oraz zablokuj jej górne narożniki klinami drewnianymi.

2.Następnie należy wywiercić otwory pod kołki rozporowe w murze przez otwory w pionowych belkach ościeżnicy. W tych otworach umieszczamy kołki rozporowe.

3. Teraz należy dokręcić śruby z lekkim oporem i założyć skrzydło drzwiowe na ościeżnicę. Aby sprawdzić prawidłowe osadzenie ościeżnicy, należy kilkakrotnie otworzyć i zamknąć drzwi.

III etap montażu- korekta ościeżnicy.

1. Należy zdjąć skrzydło drzwiowe ,aby dokonać ostatecznej korekty ustawienia ościeżnicy w otworze drzwiowym. Pomogą nam w tym kliny drewniane i rozpórki regulowane. Sugerujemy założenie czterech rozpórek, co sprawi, że odległość między bocznymi belkami futryny pozostanie niezmienna.

Szczeliny, które powstały między ościeżnicą a murem należy wypełnić pianką montażową niskorozprężną.

IV etap montażu- uszczelnianie.

Zanim przystąpisz do uszczelniania, należy pamiętać o oklejeniu ościeżnicy taśmą , zabezpieczając ją przed zabrudzeniem. Piankę dozuj równomiernie i starannie, a koniec rurki powinien znajdować się w środku szczeliny między ościeżnicą a murem. Po 2-4 h od utwardzenia pianki ,możemy usunąć kliny, rozpórki, a także montażową listwę progową i odkleić ostrożnie taśmę zabezpieczającą. Nadmiar nagromadzonej piany możemy usunąć za pomocą nożyka.

V etap montażu- wykończenie ościeżnicy.

Do zamontowanej ościeżnicy przyklejamy listwy przymykowe, aby zamaskować wkręty, nadając jej estetyczny wygląd. Możesz użyć do tego zwykłego kleju do drewna.

Po montażu, między ościeżnicą a ścianą może pozostać szczelina z zaschniętą wcześniej pianką montażową. Za pomocą listew wykończeniowych możesz łatwo zakryć piankę, wykańczając w ten sposób całkowity montaż ościeżnicy stałej.

W przypadku ościeżnicy regulowanej, etap wykończeniowy jest nieco bardziej złożony.

1. Po usunięciu rozpórek i listwy progowej należy zamontować element regulowany ościeżnicy, który wcześniej dopasowujemy pod względem szerokości do grubości ściany. Możesz to łatwo osiągnąć, odcinając kolejno jego zaznaczone fragmenty.

2. Następnym krokiem będzie wywiercanie otworów w przyciętym wcześniej panelu.

3. Łączymy wykończeniowe listwy ( boczne i górne) przy pomocy łączników.

4. Połączone listwy należy zamontować z przyciętym elementem regulowanym.

5. Złożoną konstrukcję montujemy z elementem bazowym zamocowanym w ścianie, łącząc je wkrętami.

6. W listwach maskujących mocujemy uszczelkę i montujemy je w elemencie bazowym w ścianie.

7. Możesz teraz bezpiecznie założyć skrzydło drzwiowe w zawiasach.

 

Uwaga: aby uniknąć błędów przy samodzielnym zakładaniu ościeżnicy surowo zabrania się wmurowywanie ościeżnicy w ścianę. Pamiętaj o zachowaniu kątów prostych między belkami bocznymi a górną, używając do tego przymiaru kątowego.

Wbrew pozorom samodzielny montaż ościeżnicy nie jest zadaniem trudnym, wystarczy jedynie posiadać odpowiednie narzędzia i kierować się krok po kroku instrukcją montażu, która powinna być zawsze dołączona do zakupionej ościeżnicy.

A więc do dzieła! :)

Narzędzia potrzebne do samodzielnego montażu ościeżnicy znajdziesz na: www.megamaszyny.com.pl 

Udostępnij

Dodaj komentarz

*

captcha *