Montaż paneli podłogowych

O układaniu paneli często mówi się, że to trudne zadanie i wymaga odpowiednich kwalifikacji i narzędzi. My jednak udowodnimy, że zamontować panele może każdy. Wystarczy jedynie pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym praca przebiegnie bezproblemowo i osiągnięcie pożądane efekty.

Po pierwsze – nigdy nie montujemy paneli w tym samym dniu w którym zostały zakupione. Odkładamy je na kilka dni w pomieszczeniu w którym mają być wyłożone i pozwalamy im na „aklimatyzację”.

Po drugie – powierzchnia na której będziemy kłaść panele musi być równa i sucha. Na beton kładziemy specjalną folię, którą pokrywamy warstwą izolacyjną – może to być płyta filcowa, korkowa lub specjalne maty.

Po trzecie – panele układamy jako „podłogę pływającą”, co oznacza, że nie przytwierdza się ich na stałe (nie kleimy ich do podłoża, nie przybijamy gwoździami).

Po czwarte – między posadzką a ścianą pozostawiamy niewielkie szczeliny. Panele nie mogą zbyt ciasno do siebie przylegać, bowiem zwiększona wilgoć może wpływać na objętość podłogi, a to z kolei może powodować pęknięcia i wybrzuszenia.

Po piąte – panel układamy zgodnie z kierunkiem padania światła słonecznego, a więc prostopadle do okna.

Montaż paneli podłogowych

stock-footage-repair-building-and-home-concept-smiling-couple-taking-out-wood-flooring-from-package Pierwszy rząd: Pierwszą panelę układamy w rogu pokoju – tak by obie jej strony  wpustem znajdowały się przy ścianach (pozostawiając 1-2 cm szczelinę przy każdej ze  ścian).  Kolejne panele z łączeniami typu „click” układamy krótki bokami,  a następnie  cały rząd łączymy do rzędu uprzednio położonego. Panel układamy umieszczając  pióro we wpuście pod kątem 70 stopni, a  następnie opuszczając na podłoże.

 Drugi rząd: Montaż rozpoczynamy od elementu dopasowanego do długości ściany  lub połówki paneli. Łączymy ze sobą cały rząd paneli, po czym spinamy z pierwszym  rzędem.

Z kolejnymi rzędami robimy tak samo.  W wypadku wykorzystywania do przycinania ręcznej piły elektrycznej, strona dekoracyjna paneli musi być skierowana ku dołowi, aby uniknąć odłupania krawędzi. Przy wykorzystaniu piły ręcznej przycinanie odbywa się od górnej strony paneli. Ostatni rząd dopasowujemy za pomocą łyżki stolarskiej. Na koniec listwy przyścienne mocujemy do ścian zakrywając tym samym 1-2 centymetrowe szczeliny.

Czym najlepiej ciąć panele?

Narzędzia do montażu i cięcia paneli nabędziesz na www.megamaszyny.com.pl

Udostępnij

Dodaj komentarz

*

captcha *