Słomiany dach może być nowoczesny

Wam też „słomiany dach” kojarzy się wyłącznie ze starodawnymi ludowymi chałupkami oraz wizytami w skansenie? Bo przecież nawet na wsi nikt już nie stosuje słomianych pokryć dachowych. Czas obejrzeć naszą galerię i zweryfikować soje poglądy an temat naturalnych pokryć dachowych.

1Obecnie dachy wykonane z gontu, słomy czy trzciny przeżywają swój renesans. Jak się okazuje tego rodzaju pokrycia dachowe doskonale pasują nie tylko do domów budowanych poza miastem, ale także do bardzo nowoczesnych konstrukcji. Na zasadzie kontrastu wnoszą do stalowych, szklanych czy betonowych konstrukcji dużo ciepła i lekkości.

Z praktycznego punktu widzenia dobrze położony dach ze strzechy jest konstrukcją zupełnie bezproblemową. Zwłaszcza trzcina, której żywotność potrafi nawet dwukrotnie przekroczyć żywotność słomy. Warto tutaj zaznaczyć, ze największy wpływ na żywotność tego typu pokryć ma kąt nachylenia dachu. Im większy – tym dłuższy okres przydatności dachu, spowodowany mniejszym narażeniem na wilgoć i śnieg. Możliwe jest nawet pokrycie strzechą pionowych ścian, o nachyleniu 90 stopni i uzyskanie w ten sposób niespotykanej elewacji.

Warto też wspomnieć że obecne dachy słomiane i trzcinowe to już nie te same konstrukcje, jakie stawiano przed kilkudziesięciu laty. Dzięki nowoczesnym impregnatom i różnorakim technologiom zabezpieczającym tak wykonane dachy potrafią być zupełnie niepodatne na temperaturę, w tym i otwarty ogień. Zima natomiast pokrycie takie jest niewrażliwe na mróz i śnieg. Latem pod strzechą jest przyjemnie chłodno, zima natomiast dach taki doskonale zatrzymuje ciepło wewnątrz budynku. Czyżby dach idealny? Może warto zastosować to tradycyjne rozwiązanie w jego nowoczesnej odsłonie?

Udostępnij

Dodaj komentarz

*

captcha *