Aranżacja ogrodu w stylu japońskim

Ogród japoński na pierwszą myśl kojarzy nam się z czymś orientalnym, egzotycznym, trochę tajemniczym… Dominują w nim wręcz bajkowe kolory oraz prostota formy. Z pozoru może wydawać się trudny w realizacji, ale istnieje parę sposobów, które nadadzą Twojemu ogrodowi orientalnej nuty, czerpiąc inspiracje z kultury kraju Kwitnącej Wiśni.

Aby stworzyć swój własny japoński ogród nie potrzeba posiadać wiele miejsca. Główną inspiracją dla ogrodów orientalnych jest natura i przyroda nieujarzmiona przez człowieka. To tutaj ma panować prostota, elegancja i natura w zielonych barwach z elementami wody i kamienia.

1. Na początku musisz podjąć decyzję, czy Twój ogród ma przejść całkowitą transformację, czy jedynie zostać wystylizowany na styl japoński.

2. Następnie należy dobrać odpowiednie rośliny do ogrodu. Nie muszą być to wyszukane, orientalne rośliny, które ciężko będzie utrzymać i pielęgnować w naszym klimacie. Idealnie przyjmie się wszelka zieleń, mchy, krzewy kwitnące oraz drzewka. W łatwy sposób możesz sam zmienić wygląd Twoich drzew w ogrodzie, aby przypominały te orientalne- wystarczy nadać im nieco karłowaty kształt, przycinając gałęzie.
W ogrodzie japońskim dominują przede wszystkim magnolie, azalie, wiśnie, klony palmowe oraz drzewka bonsai. W swoim ogrodzie możesz zaadaptować lilie, chryzantemy, lotosy, storczyki czy peonie. Spójną całość zagwarantują rośliny zimozielone, takie jak bukszpany, ostrokrzewy, sosny czarne czy drobnokwiatowe.

3. Następnym krokiem będzie wytyczenie alejek, najlepiej takie wysypane żwirem. Pamiętaj o tym, aby alejki i roślinność współgrała ze sobą, zachowując ład, porządek oraz prostotę.

4. Ważnym elementem każdego ogrodu japońskiego są kamienie. Dekorując nimi swój ogród pamiętaj o tym, aby wybierać te najbardziej naturalne o ciekawym kształcie i fakturze.

5. Ostatnim kluczowym elementem orientalnego ogrodu jest woda. Oczko wodne, małe rzeczki, wodospady, strumyk dodadzą niezwykłego uroku Twojemu ogrodowi. W oczkach wodnych można umieścić małe fontanny oraz dekoracje z kamienia lub roślin. Kamienie można ułożyć wewnątrz oczka wodnego, tworząc małe wysepki.

Na koniec pozostaje już jedynie pielęgnacja i „dopieszczanie” Twojego ogrodu japońskiego. Możesz do tego użyć latarenek i małych pochodni oraz dzwoneczków powietrznych.

Dodając do ogrodu nowe ozdoby pamiętaj o tym, aby umieszczać je rozważnie, z umiarem, zachowując jak najbardziej naturalny wygląd i charakter ogrodu japońskiego.

Udostępnij

Dodaj komentarz

*

captcha *