Ekologiczne oświetlenie ogrodu

Projektując nasz ogród bardzo często zapominamy, że jednym z czynników decydujących o wyglądzie całego terenu zielonego wokół naszego domu jest jego oświetlenie. Wybieramy rośliny, rodzaj trawy, meble i małą architekturę, a bardzo często zapominamy właśnie o oświetleniu.

lampaNajczęściej wychodzimy z założenia, ze nie będziemy korzystać z ogrodu w nocy, lub że oświetlenie dobiegające z wnętrza domu wystarczy do oświetlenia naszego przydomowego zieleńca. W praktyce może okazać się, że korzystamy z ogrodu późnymi wieczorami znaczeni częściej niż nam się początkowo wydawało. Letnie spotkania przy grillu z rodziną czy przyjaciółmi bardzo często przeciągają się do późnych godzin nocnych. Natomiast zimą zaczyna się ściemniać już wczesnym popołudniem.

Bardzo często do oświetlenia ogrodu podchodzimy w sposób praktyczny, inwestując jedynie w lampę z czujnikiem ruchu oświetlającą drogę do domu oraz pełniąca funkcję ochrony antywłamaniowej. Co zrobić, gdy jednak zdecydujemy się na oświetlenie ogrodowe, a jednocześnie nie chcemy ponosić wysokich kosztów ani przeprowadzać skomplikowanych prac budowlanych, związanych m.in. z kładzeniem kabli?

Wtedy z pomocą przychodzą lampy solarne – zasilane światłem słonecznym. Taka lampa najczęściej ma postać plastikowego szpikulca, wbijanego w ziemię, na którego końcu znajdują się diody oraz bateria słoneczna. Dostępne są także modele podwajające na ich powieszenie, lub zamontowanie na elewacji, czy słupach – jak tradycyjne lampy.

Lampa solarna nie zapewni nam oczywiście takiego oświetlenia jak halogeny czy zwykłe żarówki, niemniej będzie to oświetlenie w zupełności wystarczające na potrzeby wieczornego grilla ze znajomymi czy do dziecięcych zabaw na świeżym powietrzu. Już kilka takich lamp potrafi zapewnić dobre, a przy tym niezwykle nastrojowe oświetlenie ogrodu (szczególnie polecamy http://www.megamaszyny.com.pl/lampa-solarna-ledowa-miami-cat-491-id-33593.aspx). Lampy takie działają w oparciu o technologię LED. Odnośnie generowanego przez nie światła dużo zależy, od jakości samej lampy, chodzi tu głównie o diody i sama baterię słoneczną. Dlatego warto się pokusić o trochę droższy model niż lampka z marketu za kilka złotych. W końcu i tak dużo więcej zaoszczędzimy na braku konieczności kosztownego remontu oraz późniejszego zasilania lamp.

Na koniec rozwiejemy główną wątpliwość dotyczącą baterii słonecznych. Mitem jest, ze potrzebują one do działania ostrego słońca. Bateria słoneczna do działania potrzebuje jedynie padających na nią promieni słonecznych, więc nawet w sezonie jesienno-zimowym możemy z powodzeniem używać oświetlenia zasilanego panelami słonecznymi.

Udostępnij

Dodaj komentarz

*

captcha *