Marzec w ogrodzie: pielęgnacja trawnika

Marzec to czas, kiedy przyroda powoli budzi się do życia. Jednak czy wiesz, jak zadbać o swój ogród na wiosnę? Zobacz, jak pielęgnować trawnik!

Wiosną trawnik wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Prace zaczynamy od wertykulacji, której celem jest usunięcie obumarłych źdźbeł i pędów traw. Czynność ta, wykonywana za pomocą specjalistycznych grabi lub mechanicznego wertykulatora, polega na nacinaniu trawnika na głębokość 2-3 cm

Bardzo ważne jest też „dotlenienie” gleby pod trawnikiem. W tym celu stosuje się aeracje, która polega na nakłuwaniu murawy za pomocą wideł lub specjalnych aeratorów na głębokość 10 cm. Do powstałych otworach wsypujemy gruboziarnisty piasek. Czynność ta ułatwi doprowadzanie wody i powietrza do korzeni traw, a także poprawi przepuszczalność i strukturę gleby.

3577nawoz_mineralnyJeśli na trawniku widoczne są nierówności możemy je usunąć za pomocą walca ogrodowego. Nie może być on jednak zbyt ciężki, dlatego jego waga nie powinna przekraczać 90 kg.

Wielokrotnie zdarza się, że po zimie na murawie pozostają miejsca bez trawy. Wówczas wymieniamy ziemię z takiego fragmentu i na nowo rozsiewamy nasiona. W tym wypadku warto użyć mieszanki renowacyjnej Top Decor Renova, która charakteryzuje się szybkim kiełkowaniem. W ten sposób skutecznie odbudujecie trawnik zniszczony zarówno przez trudne warunki atmosferyczne, jak i zbyt intensywne użytkowanie. Dzięki zastosowaniu w mieszance Top Decor Renova odmian,  które szybko się krzewią i tworzą mocny system korzeniowy mamy pewność  szybkiego i równomiernego wzrostu murawy odpornej na erozję oraz przystosowanej do warunków klimatycznych Polski.

Na końcu warto odżywić trawę poprzez zastosowanie zastosować mineralnego granulowanego nawozu bogatego w azot, który jest niezbędnym składnikiem w rozwoju trawy.

Zadbany trawnik to wizytówka każdego ogrodu, dlatego też tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja.

Udostępnij

Dodaj komentarz

*

captcha *