Regeneracja – wertykulacja

Ogród stanowi miejsce wypoczynku, relaksu, zabaw, a także spotkań w gronie przyjaciół. To zdecydowanie coś więcej niż tylko przydomowy kawałek zieleni. Wiosna to najlepszy czas, aby zadbać o kondycję trawnika. Co zrobić żeby zawsze był piękny, zdrowy i gęsty?

Wertykulacja trawnika – po co jest wykonywana?po wertykulacji

Zaniedbywany trawnik po kilku latach straci dobra formę. Przerośnie chwastami, przykryje się mchem i pojawią się puste place. Bez naszej pomocy, trawa sama nie da sobie rady. Po zimie należy odpowiednio zregenerować murawę i wspomóc w powrocie do dobrej kondycji. Zalegający przez długi czas śnieg również miał negatywny wpływ na wygląd i zdrowie trawnika. Niezbędny jest zabieg wertykulacji. Polega na nacinaniu darni w celu napowietrzenia korzeni i usunięcia filcu. Tylko wertykulacja skutecznie usunie resztki skoszonej trawy i chwasty, a także pozwoli na lepsze doprowadzanie wody oraz dotlenienie. Zmniejszy również konieczność nawożenia i wyeliminuje niebezpieczeństwo powstawania szkodliwych grzybów i bakterii.

Kiedy i jak przeprowadzić wertykulację?wertykulator

Najlepszy czas to przełom marca i kwietnia oraz powtórnie w okresie jesiennym. Wertykulację wykonuj się zawsze na suchym i nisko skoszonym trawniku. Przeprowadzając zabieg należy kierować się ruchem pionowym, a następnie poziomym, tak aby powstała szachownica. Jednorazowy przejazd nie jest wystarczający, dlatego warto stosować się do zasady szachownicy. Ponadto istotna jest także wysokość pracy. Przy pierwszym przejeździe nie ustawiamy noży zbyt głęboko, dopiero przy drugim możemy sobie na to pozwolić. Warto wybierać urządzenia, które wyposażone są regulacje wysokości roboczej, tak jak aerator wertykulator 2w1 HECHT 1421 Tylko wówczas mamy gwarancję, że praca została wykonana prawidłowo i żaden kawałek ogrodu nie został pominięty. Ponadto posiada on także funkcję aeracji, która dodatkowo wspomaga glebę poprzez nakłuwanie.
Wertykulacja usuwa z trawnika martwą darń, chwasty i inne przeszkody stające na drodze do pięknego, zielonego trawnika. Po skończonej pracy należy starannie wygrabić trawnik, tak aby zebrać nagromadzone odpadki. Jeżeli mamy urządzenie z pojemnikiem, tak jak np. wertykulator spalinowy z koszem AL-KO Comfort 38 P Combi nie musimy tego robić. Dodatkową zaletą sprzętu jest także zebranie igieł i liści opadających z drzew.

Korzyści dla trawnika

Oczyszczony trawnik nigdy nie wygląda dobrze tuż po przeprowadzonym zabiegu. Natomiast możemy mieć pewność, że jest doskonale oczyszczony i odpowiednio przygotowany do sezonu. Dzięki temu odbije się po zimie, rozrośnie, zyska piękny soczysty kolor.

Kolejne kroki

Pora na zastosowanie nawozu do trawy lub ściółki. Wzmocni dodatkowo murawę i odżywi. Należy także zająć się pustymi placami siejąc nasiona trawy. Dzięki temu całość szybciej się wyrówna. Trawa potrzebuje wilgoci, dlatego konieczne jest w ostatniej fazie obfite nawodnienie.

 

Co jeszcze warto wiedzieć:

  • do małych trawników wystarczy wertykulator ręczny do dużych elektryczny lub spalinowy
  • pod żadnym pozorem nie wolno wykorzystywać zebranych odpadków w postaci filcu i mchu do dalszego użytku w ogrodzie jak np. kompostowanie, ponieważ mogą zawierać zarodniki grzybów
  • trawnik poddany wertykulacji nie może być mocno przesuszony, ani silnie nawodniony. Nie poleca się także stosowania tego zabiegu na młodą, dwuletnią murawę, gdyż może ulec zniszczeniu

 

Udostępnij

Dodaj komentarz

*

captcha *