Dekoracyjne malowanie ścian.

Malowanie ścian to już dla nas nie jest żaden wyczyn. Każdy z pewnością co jakiś czas stara się odświeżać swoje własne cztery kąty. Dla niektórych jest to frajda, a dla niektórych wciąż przykry obowiązek. A co, jeśli tym razem przyjdzie Wam odmalowanie mieszkania, ale w nieco bardziej kreatywny sposób- np. cieniując kolory? To bardzo prosta czynność, którą możemy z łatwością zrobić sami… a więc jak?

malowanie ścian

Dekoracyjna ściana może być pomalowana w różnych odcieniach, aczkolwiek ważne jest, aby dobierane odcienie farb pasowały do siebie i najlepiej, by były z tej samej gamy kolorów.
Efekt cieniowania odbywa się na mokrej farbie, dlatego tak ważne jest, aby warstwa nakładanej farby była gruba. W momencie gdy farba wyschnie, nakładamy nową warstwę.

Do dekoracyjnego malowania ścian będziemy potrzebowali: farby do ścian – minimum 3 odcienie, kuwety- 3 duże i 2 małe, wałki do farby- 3 szerokie i 2 wąskie, patyczki do mieszania farb, miarka plastikowa do farby, gąbka i folia ochronna.

1. Na początek należy wałkiem nałożyć kolory główne. Przed malowaniem zabezpiecz podłogę i ewentualne meble folią ochronną. Dół ściany o wysokości ok. 50cm malujemy najintensywniejszym kolorem. Pamiętaj, aby farbę nakładać poziomymi pasami. Następnie pozostaw ok. 25 cm wolnego pasa na kolor pośredni. Następnym kolorem malujemy kolejny pas także o wymiarze ok. 50 cm. Zostawiamy kolejny pas o szerokości ok. 25 cm. Resztę ściany pomaluj na najbardziej delikatny odcień farby.

2. Kolejnym krokiem będzie stworzenie koloru pośredniego. Otrzymamy go łatwo mieszając 2 kolory główne, sąsiadujące, czyli: najintensywniejszy z pośrednim i pośredni z najłagodniejszym.

3. Na pas pośredni, na szerokość ok. 25 cm, który wcześniej pozostawiliśmy niepomalowany, nakładamy odcień koloru pośredniego- czyli ten, który uzyskaliśmy po połączeniu najintensywniejszego z sąsiadującym. Potem nakładamy grubą warstwę drugiej mieszkanki kolorów na kolejny niepomalowany pas o szerokości ok. 25 cm.

4. Kolejnym krokiem będzie stopniowanie kolorów. Za pomocą małego wałka należy zatrzeć granice między kolorem pośrednim a najintensywniejszy, a następnie to samo tylko z odcieniem najjaśniejszym. W tym wypadku należy dodać odrobinę ciemniejszej farby dla uzyskania efektu przyciemnienia, a jaśniejszą farbę dla efektu rozjaśnienia. Analogicznie postępujemy przy następnych pasach.

5. Farby przy granicy kolorów można rozetrzeć używając wilgotnej gąbki lub ściereczki. Na koniec dla podkreślenia efektu cieniowania, można założyć listwę przypodłogową o ciemniejszym tonie niż ma najniższy pas.

W taki oto sposób Twoja dekoracyjna ściana nada nowego charakteru całemu mieszkaniu. Zadanie jest proste, aczkolwiek pracochłonne- ale czego się nie robi dla wyjątkowego widoku :)

Udostępnij

  1. Tomasz Odpowiedz

    Bardzo fajny gradient. Chciałem podobny zrobić w pokoju córki, ale coś mi nie wyszło. Ale będę próbował dalej, z takimi radami na pewno dam rady sam to zrobić!

Dodaj komentarz

*

captcha *