Wykorzystanie starych opon

Nie macie pomysłu jak zrobić ciekawą donicę do Waszego ogrodu? Wystarczy kilka zużytych opon samochodowych, trochę farby, odrobinę dobrych chęci oraz nasz poradnik, aby te pozornie bezużyteczne już przedmioty przekształcić w wyjątkową ozdobę Waszych ogrodów, a zarazem niezwykle praktyczną donicę.

donicaTak wykonane donice są niezwykle praktyczne. Guma jest odporna na warunki atmosferyczne, w tym na wilgoć oraz mróz. Wykonanie też jest stosunkowo niskonakładowe. Przestrzeń wewnątrz opony zapewnia miejsce nawet dla dużych roślin. Jedyną kwestią, której trzeba poświęcić nieco uwagi jest odporność farby, którą malujemy opony na warunki atmosferyczne. W zależności od wybranej farby oraz konkretnych warunków pogodowych, w których nasze donice stoją w zimie, po jednym-dwóch sezonach należy ponownie pomalować nasze ekologiczne doniczki.

Co bardziej kreatywni potrafią zrobić z opon naprawdę niezwykłe konstrukcje. W ogrodach pojawiają się fantazyjnie powycinane donice, zwierzęta wykonane z opon, a nawet zabawki dla dzieci. Jeżeli macie trochę fantazji, lubicie majsterkować możecie przekształcić stare opony w prawdziwe dzieła sztuki.

 

My zaprezentujemy jak wykonać najprostszy model donicy ze starej opony:

  1. Na początek będziemy potrzebowali oponę, wykrawarkę oraz kawałek kredy.
  2. Kładziemy oponę na boku i rysujemy kredą pofalowaną linie wokół otworu opony.
  3. Za pomocą frezarki wykrawamy nasz wzór z opony (polecamy http://www.megamaszyny.com.pl/wyrzynarka-cat-1030-id-25676.aspx). Wyciętą część zostawiany – posłuży za podstawę donicy.
  4. Następnie wywijamy uprzednio przygotowaną oponę na „lewą” stronę, oraz prostujemy jedną cześć, tak, aby uzyskać kształt półmiska z podstawką.
  5. Wywiniętą oponę wraz z podstawką malujemy.
  6. Na koniec ustawiamy donice na podstawce. Do środka wkładamy stary kołpak – zapewni idealne dno, pozwalając jednocześnie na odpływanie nadmiaru wody z donicy.

 

Udostępnij

Dodaj komentarz

*

captcha *